уторак, 19. фебруар 2013.

Yoga protiv bolova u vratu





Da li je uopšte moguće da je neko od nas poštedjen bolova u vratu i gornjem delu ledja? Ona neprijatna jutarnja ukočenost ili bolovi posle dana provedenog na poslu, za stolom, za računarom. Osećaj da neki djavolak vam sedi za vratom i ne mari da vas napusti.

 Postoje vrlo jednostavne yoga vežbice koje će vas osloboditi napetosti od stresa u predelu vrata i učiniti da vam vrat bude pokretljiviji. Vežbe su vrlo jednostavne, lako pamtljive i možete ih raditi kad god vam to odgovara.
Nadjite vremena za sebe i svoje zdravlje. Neće ga drugi naći umesto vas. Izdvojite par minuta svakog dana i rezultati neće izostati.





недеља, 10. фебруар 2013.

GMO, GMO, GMO






GMO,GMO,GMO
Probudio me cvrkut ptica ovog jutra. Nisu one uvek tako cvrkutave. To je odmah izazvalo kod mene podozrenje, te skočih još uvek bunovna i pogledah kroz prozor. Sve je tu. Taj park preko puta i kola koja jure putem i neki oblačci jutarnji. Pa, šta je sad? Načuljih uši. GMO(dži-em-o),GMO,GMO... Dobro čujem. Čudnih li ptica. Odakle li su? Ne liče na domaće. Mnogo su galamljive. Mora da su preletačice. Ali,odakle?A i  znaju engleski. Mora da su strani plaćenici. A i boje su im nešto čudne. Ne sive. Nego nekako svetlucaju zeleno. Pre neki dan pročitah da je zeleno boja sezone. Ma da, jesu stranci. Ili, ipak, dobro obučeni, negde preko, domaći izdajnici. Koga da zovem? MUP? Ne, ne, neće razumeti, a i ne mogu da čekam četiri godine da to izadje u javnost. Dotle će ovde biti letećih prasića. Niste čuli za eko-svinje? Doduše, nisu leteće, ali ja sve nešto mislim, ako se toga dohvate naši naučno-istrživački timovi, ne da neće da zagadjuju okolinu, već će biti letači, to je sigurno. Zašto? Pa, doći će vreme, da će kod nas samo letači preletači i prevrtači uspevati da prežive. Niste to čitali u predvidjanjima Tarabića?U Kanadi, ove eko-svinje nisu preživele. Poslednjih deset je eutanizirano prošle godine. Da zovem vatrogasce? Šta bi oni? Da pokušaju da ih skinu sa grana. Ako mogu mačiće, valjda mogu i ptičice. Pa, da. Okrećem broj. Javlja se dežurni. Onako uspaničena, kao uzorni gradjanin, krenem da objašnjavam, pa te ptice, te zeleno, pa plaćenici, pa GMO, GMO, GMO. S druge strane tajac. Odjednom čujem ljutiti bariton: gospodjo, odakle ste vi? Kako odakle? Iz ovog grada, ove ulice, gde ove ptičice dižu uzbunu. Sva sreća što nemaju ruke da lupaju poklopcima i šerpama. Unazadiće nas. To je neko njih poslao, da sad na pragu našeg uspeha, sruše sve. Ma, nije važno što mi nastavljamo nečijim utabanim stazama. Šta smo bili protiv? Ta ,svi smo mi naši. Ne, ne znam da li su za ili protiv. Ne mogu da ih intervjuišem, nešto mi deluju čudno. Nemaju prtljag. Nekako iskolačenih očiju i sa malim krilima. Čujte, morate da dodjete da ih odmah skinete i pravo u pritvor. Jer, ko kod nas udje u pritvorsku jedinicu, traje to šest meseci. Dokazi? Molim vas, a odakle ste vi? Ma, ima vremena za papirologiju.Hajde, ja ću da im se pridružim i čekam vas. Kako gde? Pa, na grani, gospodine vatrogascu, a mene ćete, valjda, morati da skinete. Požurite, evo ih stiže još. A, vi niste čuli za taj GMO, GMO, GMO? Niste? Pa, da, pošten, radni svet u ovoj zemlji, ne može više ni da spava. Podne? Pa, šta? Ja ne radim. 

Lažne cigle na zidu




Dosta vam je jednoličnosti zidova. Evo ideje kako da sa malo boje i puno dobre volje oslikate koju ciglicu na zidu.

Može sve to da se radi i na stiroporu










петак, 8. фебруар 2013.

The frajle



Novosadski kvartet koji čine četiri harizmatične devojke


Tri metera somota


Nemoj da brigaš


Hit the road Jack


Mercy


Štiklice







четвртак, 7. фебруар 2013.

Cveće i simbolika





Bez obzira, da li ste samo za cveće u prirodi, saksiji ili nemate ništa protiv ni onog u vazi, cveće govori i to ono cveće koje se poklanja. Ranije su devojke bile više opterećene time šta znači cvet koji bi dobile od dragog. Za cveće je vezana i raznovrsnost boja, te tako plava znači prijateljstvo, crvena ljubav, strast, bela nevinost, narandžasta energiju, žuta ljubomoru, zelena razumevanje. S obzirom na boju i vrstu, razlog poklanjanja, ulazi se u srž simbolike. Nije na odmet znati.



Ruža je kraljica cveća, cvet koji se najčešće poklanja. Ona je antički simbol boginje ljubavi. U hrišćanstvu je simbol duhovne ljubavi. U zavisnosti od boje može se davati za razne prigode. Ruže bez trnja i crvene znače ljubav na prvi pogled. Kada je poklanja žena, smatra se da znači odanost. Plava je veštačka i označava nemoguće.



Božur. Raskošni cvetovi u beloj, ružičastoj, crvenoj, ljubičastoj ili žutoj boji najlepši su majski ukras u vrtu. Vodi poreklo iz Kine, gde se uzgaja više od 1300 godina. U početku je gajen u vrtovima bogataša i carske porodice, pa se zove i "carski cvet". Na dalekom Istoku važi za svojeglavu biljku, inadžiju. U Evropu je stigao pre oko 200 godina. U našem narodu je verovanje da  vatreno crvena boja božura potiče iz krvi Kosovskih junaka. U Srba božur je vrlo često korišćen u ljubavnoj magiji, u onim strasnim trenucima u kojim devojka žarko želi da osvoji srce mladića koji joj se dopao. Okačen iznad kolevke, koren božura čuva novorođenče od urokljivih pogleda. 



Bambus, srećni bambus, u stvari to i nije, jer samo izgledom podseća na njega. Zove se Dracena sanderiana. Ne zahteva posebnu negu, nije mu potrebno sunce, pa je zgodna biljka i za kupatila. Ako se čuva u vodi, potrebno je jednom nedeljno menjati i to sa odstajalom vodom. Ovako može i godinama da traje. Požutele listove treba skloniti da bi se razvili novi. Po Kineskom shvatanju dve donose ljubav , tri sreću, pet zdravlje, osam bogatstvo, a devet sreću na svim poljima.



Ciklama je cvet za koji se smatra da ima posebne moći, da je cvet iskrenosti, igladjuje nesporazume, posebno kod odnosa svekrve i snaje. Sobna se drži na prozoru, ali ne u pretoploj sobi. Zaliva se tako što se odstajala voda stavi u tacnu ispod saksije i posle sat vremena se višak prospe. Cveta od jeseni do proleća, divnim cvetovima, raznih boja, ali je vrlo zahtevna jer traži odgovarajuću vlažnost vazduha.



Ljiljan u zavisnosti od boje predstavlja simbol beskrajne sreće, besmrtnosti, čistoće, lepote, spasa. Često se koristi na venčanjima, gde simbolizuje odabir voljenog bića. U staroj Grčkoj bio je posvećen boginji Heri, kraljici neba i zaštitnici braka i potomstva. Smatra se i kraljevskim cvetom.Najomiljeniji je beli koji simboliše uzvišenost i čistoću. U narodu je zovu i Bogorodični cvet. Uspeva na mestima zaklonjenim od vetra.



Jasmin označava odanost, u žutoj boji eleganciju i ljupkost. Cvetovi su u obliku truba i obilno cveta od jula do septembra. Nije zahtvevna osim što voli sunce. Laboratorijski je potvrdjeno da miris jasmina ima umirujuće dejstvo. Esencijalno ulje se više od dve hiljade godina koristi u aromaterapiji. Pripisuju mu se blagotvorna dejstva na srce, krvni pritisak, nerve, disajne organe. Na istoku ga smatraju i afrodizijakom. Na Persijkom znači " dar od boga" i ima 300 vrsta.




Magnolija, ako je bela znači nevinost, inače je vezana za dostojanstvo i otmenost. U Kini je car poklanjajući magnoliju iskazivao poštovanje. U Evropi je poklanjao neverni muškarac prvoj ljubavi. Ako je u rozoj boji označava stidljivost i poklanja se devojkama koje još nisu upoznale ljubav. Zbog bogatih cvetova, zovu je kraljicom prolećnog cveća. Najčešće boje su bela, ljubičasta i roza. Magnolia soulangeana se smatra kraljicom magnolija. Izrasta u drvo koje može biti visoko i pet metara. Cvetovi su zvonasti i podsećaju na lale.



Mimoza označava sigurnost, samopouzdanje, a vezana je i za masonska obeležja jer simbolizuje izdržljivost duše, besmrtnost i vaskrsenje. Postoji mnogo vrsta mimoza. Najčešće svi pomislimo na opojnu, žutu mimozu. Od cvetova se pravi i med, a koristi se i u industriji parfema.




Orhideja je vezana za uspeh, posebnost, ljubav,romansu, rafiniranu lepotu. U srednjem veku su bile obavezan sastojak ljubavnog napitka. Često se poklanjaju porodiljama i bolesnicima sa željom što bržeg oporavka. Kao i za uspeh u karijeri. Smatra se da postoji izmedju 25000 i 30000 vrsta. Fasciniraju zbog kombinacija boja. Drže se u prozorima, zaštićene od promaje, vrlo su osetljive i traže odgovarajuću vlažnost vazduha.



Tulipan-lala je simbol slave i ponosa. Crveni se vezuje za ljubav, a žuti za beznadežnu ljubav. Beli znači opraštanje, a ljubičasti kraljevsko dostojanstvo. Prenet je pre više od četiri veka iz Male Azije u Evropu i izazvao pravu pomamu. Pripadaju porodici ljiljana. Posebnu pažnju im poklanja Holandija.




Iris je Ime dobio po grčkoj boginji duge Iris, zbog višebojnih cvetova duginih boja. Rod irisa obuhvata 220 vrsta koje su rasprostranjene isključivo na severnoj polulopti planete. Iris je simbol novog života i besmrtnosti, a u Japanu plemenitosti i hrabrosti, slave.  Plavi je vezan za maštu i sanjarenje, a žuti za strast.



Suncokret simboliše snagu, zajedništvo,obožavanje, dugovečnost, sreću. Može da znači i oholost. Kada se poklanja voljenoj osobi, označavate je kao centar svog sveta. Donet je u Evropu iz Amerike i ima mnogo vrsta od malih do velikih od žutih do crvenih. Zrači toplotom i pozitivnom energijom. Predstavlja pravi zagrljaj sunčevih zraka.



Ljubičice su simbol odanosti i vernosti. Bele označavaju skromnost. Livadsko su cveće i proviruju ispod snega sa prvim znacima sunca i simbolišu zato i hrabrost. Prema Grčkoj mitologiji, ružni Hefest je osvojio   Afroditu mirisom ljubičica. Mit o nastanku ljubičice, vezan je za priču o tragičnoj ljubavi. One su nikle iz krvi, prelepog mladića Atisa, koga je boginja Kibela kaznila smrću jer se zaljubio u drugu. U hrišćanstvu, vezuju se za Mariju i njenu poniznost i bol zbog Isusove smrti. Napoleon je taj cvet stavio na svoj amblem.



Djurdjevak je simbol radjanja života,strpljivosti i praktičnosti. Iz familije ljiljana je. Cvetovi su beli, mirisni. Iz cvetova se dobija mirisno ulje koje se koristi u proizvodnji kozmetičkih preparata. Koristi se i u medicini i farmakologiji.



Visibabe su simbol nade, utehe, prosperiteta. Ovi otporni, beli cvetići su znak da je sa zimom gotovo. Vesnici su proleća, lepših dana. Cveta od januara do aprila. Ima lekovito, ali i otrovno dejstvo. Postoje više od 20 vrsta, hibrida koji se razlikuju po veličini, obliku i izgledu, odnosno šari na cvetu, periodu cvetanja. Poklanjanjem se poručuje da ne treba gubiti nadu. Da bolji dani dolaze.


Zumbuli  simbolišu vernost i nepokolebljivost, a mogu da znače i poziv na igru. Ukoliko su plave boje simbolišu konstantnost, trajanje.



Hortenzija je vrtna biljka koja vodi poreklo iz Japana. Postoji oko sedamdeset vrsta. Smatra se da smiruje um. Znače srdačnost i šalju se osobi sa kojom želite da se pomirite. Nose se i prilikom izjavljivanja saučešća.



Gladiole su poreklom iz Afrike, a ime su dobile po šiljatim listovim-gladius. Cvetovi su u svim bojama. Mogu označavati kako prirodnu ljupkost, tako i prenagljenost ili jačinu karaktera. Navodno, ne treba ih davati voljenim osobama.



Lavanda. Kao lekovitu biljku koristili su je još Feničani za stomačne probleme, mučninu, štucanje. Egipćani su je koristili prilikom mumificiranja, a Rimljani kod kupanja zbog sjaja kože i kose. Smatra se biljkom koja donosi sreću, prosperitet i plodnost porodici. Eterično ulje lavande ima smirujuće dejstvo, u vodi će umanjiti iritaciju kože. Simbol je čistoće i brige za dom. 



Hrizantema je zbog lepote odavno proglašena za nacionalni cvet, simbol sunca i simbol je Japanske carske porodice. Svake jeseni slavi se Festival hrizantema ili Praznik sreće. Simbolišu moć, sreću, večni život. Zovu ih i jesenjim ružama. Najčešće su žute, crvene, ljubičaste i bele. U našoj kulturi se uglavnom smatraju cvećem koje se nosi na groblje. Izuzetno je dekorativna. Po feng šuiu predstavlja sreću i bezbrižan život.

Za vas, koji biste se bavili gajenjem ovih divnih biljaka, evo sajta na kom ćete uživati:
www.cvijet.info

уторак, 5. фебруар 2013.

Njegovo veličanstvo-zid





Slikanje prozora na zidu

Želite neku promenu u kući.
Dosadio vam je taj zid , a i  plafon ne mora da bude jednolično beo. Evo ideje.
Za one koji vole slikarsku četkicu i hteli bi da se oprobaju u zidnom slikarstvu.





Kako u stanu doći do predivnog Venecijanskog prozora? Pa, lako. Malo boje, četkice, dobre volje i prazan zid. Možete da koristite od vodenih, tempera, pa do specijalnih boja za zidove.




Ako imate volju, a nemate ideju, a ne biste hteli prozor, ili imate prodavnicu i prazan zid, evo par zanimljivih ideja.




Nije vam baš do toga da oslikavate ceo zid, pa i za to postoji rešenje. Evo ideje za bordure. Potrebne su vam samolepljive trake za zid , kojima ćete obeležiti širinu bordura, boje i četkica. A, da, najvažnija stvar je volja i želja da nešto promenite na bolje. Pustite omiljenu muziku i udjite u svet oslikavanja.




What a wonderful world







Velikan Američkog džeza, trubač i pevač iz New Orleansa, Luizijana.
Magija Lousa Armstronga i danas traje.




понедељак, 4. фебруар 2013.

Tehnika dekupaž





Dekupaž ili DECOUPAGE je reč nastala u 20. veku i dolazi od francuske reči ‘decouper’ koja u prevodu znači ‘ iseći, isecati’. Sama tehnika rada sastoji se u isecanju i aranžiranju delova papira i njegovom lepljenju na obojenu ili drugačije pripremljenu površinu, te lakiranju. Kada se tehnika izvodi na tradicionalan način, onda uključuje nanošenje čak 30-40 slojeva laka i papira koji su šmirglani svaki posebno da se dobije mek sjaj i trodimenzionalnost slike. Isto tako isečeni papir se može lepiti i na staklo sa poleđine i onda se dobija izgled posebne dubine slike.
Tehnika je na prostor Evrope dospela u 12. veku iz Kine , gde su kineski seljaci upotrebljavali papir živih boja za dekorisanje prozora, lampiona, kutija za poklone i dr., a još dublje korene vuče iz istočnog Sibira.
Svoj procvat u Evropi dekupaž doživljava u 17. veku kada venecijanski majstori, u pomami za nameštajem oslikavanim tehnikom kineskog laka, a preskupom izradom i nedostatkom istog,  nude tržištu jeftiniju alternativu u vidu dekupaža na nameštaju,  a tehniku nazivaju još i ‘l’arte der povero’ – umetnost siromašnih.

Do današnjeg vremena, originalna tehnika se razvijala i evoluirala u mnogo različitih stilova i novih tehnika. Jedna od najpoznatijih je i ‘salvetna tehnika’, ali je nikako ne treba mešati sa originalnim dekupažom, jer ima svoje posebnosti i načine izrade.

KAKO SE PRAVI DEKUPAŽ

Dekupažom možete dekorisati bilo koji čvrst objekat. To može biti drvo, staklo, metal, karton, keramika, pa čak i platno.
Potreban materijal i alat: 





  • predmet koji ćete dekorisati
  • salvete,novine,hartija,slike,dekupaž papira, ružinog papira, listići folije, koje ćete lepiti
  • alat za sečenje – oštre makazice tankog sečiva, hobi nožić ili skalpel
  • lepak (postoji posebna vrsta lepka za dekupaž koji je ujedno i lak koji služi i kao gornja zaštita, ali možete koristiti i običan sintetički lepak  bazi vode
  • pljosnata četkica za nanošenje lepka ili bilo koji alat koji je vama zgodan: sunđerčići, štapići sa vatom…
  • lak za zaštitu može biti bilo koji, samo da nema uljanu osnovu, najjednostavnije je koristiti akrilni bezbojni lak u spreju, mat ili sjajni – po vašem ukusu
  • opciono – fina (tzv. vodena) šmirgla, 800-2000 za ravnanje i poliranje,ako hoćete da slika ima trodimenzionalnost
  • opciono – akrilna boja za podlogu
  • opciono – četkica za bojenje podloge
Postupak izrade:
Pripremite sav potreban materijal pre početka rada, kao i objekat koji ćete dekupažirati.






Obojite predmet, ako je potrebno akrilnom bojom (eventualno stavite i krakle)
Isecite motive koje ćete lepiti na izabrani predmet. Možete ih i pažljivo iscepkati, to će dati mekši izgled i manje primetnu ivicu oko slike. Dok sečete, držite makazice nagnute u desnu stranu, tako da papir sečete pod uglom, da biste izbegli da se vidi belina poprečnog preseka papira na gotovom radu.
Složite isečene slike u željenu formu pre lepljenja.
Ako koristite papir za dekupaž koji ste kupili u hobi prodavnici, prvo ga potopite u mlaku vodu par minuta, pa ga stavite na papirni ubrus da upije višak vlage
Nanesite lepak na površinu predmeta u tankom sloju i jednako ga razmažite
Motiv pažljivo zalepite na željeno mesto i obavezno istisnite sav vazduh ispod njega tako što ćete četkicom umočenom u lepak zrakasto od sredine jačim pritiskom mazati prema krajevima, pri tom vodeći računa da ne pokidate motiv (ako koristite deblji papir, kao onaj od fotografija ili razglednica, namažite tenko i njega lepkom)
Ako lepite papir jedan preko drugog, pustite da se svaki moti prvo osuši da se ne ošteti onaj koji ste već zalepili
Ako želite da vaša slika ima dubinu i trodimenzionalnost, svaki pojedini motiv nakon sušenja pređite sa nekoliko slojeva laka; kad se potpuno osuši grubljom šmirglom (800), omekšajte ivice motiva pa ga polirajte finijom (2000).  Što više slojeva ima vaša slika, motivi će izgledati spektakularnije. Ovo je u stvari i najvažnija odlika dekpaža – što je komplikovaniji i ima više slojeva laka te više trodimenzionalnosti -to je ekskluzivniji i vredniji.
Kada je suv i poslednji sloj koji ste naneli, prelakirajte ga i uživajte u njemu!
Tehnika zahteva strpljenje i vreme, a rezultati su fantastičnim,a jedino što 

AKRILNA BOJA
Hemijski sastav joj je ,nešto između uljane slikarske boje i tempere. Napravljena je na vodenoj bazi sa akrilnim smolama kao osnovnom komponentom sa dodatkom pigmenta koji se sušenjem vezuje sa smolom i stvara neizbrisiv sloj.
Akrilne boje imaju univerzalnu namenu, i njima možete bojiti predmete od drveta, kartona, papir, keramiku, platno, metal, kamen, staklo i sve ostalo čega se možete setiti. Za razliku od uljanih boja kojima je potrebno vreme za pripremu i sušenje i imaju uljanu bazu, akrilne boje su vrlo jednostavne za korišćenje, poput tempera. Osnovna karakteristika je u tome što su pravljene na vodenoj bazi (za razliku od uljanih) a kad se potpuno osuše postaju otporne na vlagu i habanje (za razliku od tempera).
Dostupne su u raznim varijantama, zavisno od proizvođača, kao boje u tubi ili u vidu flomastera; kao mat, satenskog sjaja ili ultra glos, i sa ogromnom paletom boja, koje se dodatno mogu prema potrebi mešati.
Sintetičke četkice su najprimerenije za slikanje akrilnim bojama. Velike, zaobljene četkice su savršene za natapanje, spiranje, izradu pozadina. Pljosnate četkice odgovarajuće su za nanošenje debljih slojeva. Za lagane poteze i fine detalje preporučljive su male zaobljene četkice. Za nanošenje debljeg sloja boje preporučljive su četkice od svinjskih čekinja. Za nanošenje akrilnih boja mogu se upotrebiti špahtlice (slikarski nožići /nožići za slikanje), s ciljem postizanja gustoće i debljine sloja, podjednako kao i za stvaranje širokih i ravnih područja.

SALVETNA TEHNIKA
Salvetna tehnika je u novije doba proizašla iz dekupaža, ali se vremenom razvila u posebnu tehniku.
Osnovna razlika između ove dve tehnike je što se isključivo salveta lepi na predmet koji se dekoriše.
Salvete koje se koriste su najčešće klasične troslojne, dimenzija 33x33cm, sa štampanim motivom na gornjem sloju koji se jedini koristi.
Salveta se lepi lepkom za salvetnu tehniku – motive možete isecati makazicama, cepkati pažljivo oko motiva ili lepiti celu salvetu (najteži način). Salveta je veoma porozna te je najjednostavnije zalepiti je na površinu tako što ćete motiv namestiti gde treba i četkom umočenom u lepak premazati preko njega. Pošto lepak lako prodire kroz ovu vrstu papira, nije potrebno mazati ga na povšinu pa na nju nanositi salvetu.
Materijal koji vam je potreban da bi ste napravili nešto lepo ovom tehnikom je:
Predmet koji ćete dekorisati
Salvete (najbolje troslojne sa štampanim motivom)
lepak za salvetnu tehniku
Akrilne boje u najsvetlijim nijansama salvete ili samo bela
pljosnate četkice  srednje veličine, jedna za boju, druga za lepak
Lak kojim ćete zaštititi svoj rad
Sam postupak izrade je jednostavan, ali prilično pipav.
Pre svega pripremite sav potreban materijal
Obojite predmet i eventualno stavite krakle na površinu koju ćete dekorisati, nijansa mora biti svetla
Salvetu pripremite tako što ćete oštrim makazicama iseći motiv ili slobodnom rukom iscepkati slojeve tako da vam ostane samo gornji štampani sloj
Formirajte sa strane kako bi trebalo da izgleda gotova slika
Postavite salvetu na željeno mesto, četkicu umočenu u lepak prislonite na središnji deo salvete i zrakastim pokretima  mažite lepak preko salvete od sredine ka krajevima. Primetićete da se salveta „razvlači“ od vlage iz lepka i zbog toga je važno da mažete zrakasto ka ivicama, jednako je rastežući. Druga bitna stvar je da ne mažete lepak na površinu predmeta nego samo preko salvete koju stavljate na suvu površinu. Ona je toliko tanka i porozna da će sav lepak proći kroz nju i obaviti svoje, tj stopiti salvetu sa podlogom. Ako se tokom rada salveta namreška, ne brinite, u tome je deo draži salvetne tehnike. Ako se iscepa, lako je dodati deo koji nedostaje kad se osuši. U slučaju da smatrate da se greška ne može lako ispraviti, salvetu dok je još mokra zgulite trljanjem prstom ili nekim zgodnim alatom i posle sušenja površine počnite ispočetka. 
Kad ste zadovoljni izgledom slike, pustite da se potpuno osuši i prelakirajte zbog zaštite.

KRAKLE TEHNIKA
daje starinski, zamagljeni izgled predmeta i slika.
Sama tehnika nosi ime efekta koji pravi na tretiranoj površini – ispucala boja starinskog izgleda!
Prilično je komplikovan kad ga radite prvi put, ali sa malo prakse i volje efekat koji možete postići je fantastičan.
Moguće ga je izvesti na svemu na čemu koristite salvetu, dekupaž ili oslikavanje, ili ga možete koristiti zasebno, bez da mu manjka atraktivnost. Površine koje možete pokriti krakleom su papir, karton, drvo (dekorativni predmeti, pa čak i nameštaj velikih površina), staklo, keramika, metalni predmeti,platno.
Tajna kraklea je u medijumu koji se nanosi u kombinaciji sa akrilnom bojom, a koji u prisustvu vlage iz boje izaziva njeno pucanje.
Dakle, da biste izveli ovu tehniku na željenom predmetu, potrebno Vam je:
predmet koji ćete obraditi
akrilne boje u svetlijoj (beloj ili nekoj pastelnoj) i tamnijoj boji
Crackle medium
više mekih većih pljosnatih četkica; sunđer; hobby-valjak
posudica za vodu
fen (opciono)
salveta ili dekupaž hartija (ako želite sliku takve vrste)
Na željenu površinu,prethodno očišćenu, nanesite prvo TAMNU akrilnu boju i pustite da se osuši ili ubrzajte proces fenom.
Na potpuno suvu tamnu boju pljosnatom četkicom nanesite ravnomeran ni tanak ni debeo sloj krakle medijuma. Ako vam je bitno u kom će smeru boja pucati, obratite pažnju na poteze četkicom: uspravno mazan medijum sa popreko nanesenim slojem boje daje vodoravne pukotine; za neravnomerne pukotine medijum mažite neravnomernim kružnim pokretima ili ga jednostavno „ćapkajte“; ako želite da se potezi četkice uopšte ne vide .
Sušite fenom.
U sledećem koraku na sasvim suv medijum se nanosi SVETLA boja. Ako ste pratili prvi model nanošenja krakle medijuma, četkicom nanosite ravnomernim potezima boju UVEK U JEDNOM SMERU I NIKAD SLOJ PREKO SLOJA, čak i ako niste potpuno pokrili podlogu (kad se boja osuši, popravićete je tankom četkicom!)Vrlo je važno pridržavati se ovog pravila o ne ponavljanju slojeva, jer će se boja pokvariti i zamuljati, a efekat pucanja  izostati.
Ako ste pratili drugi model nanošenja kraklea, pokušajte da boju četkicom nanesete ktatkim, nepravilnim, zrakastim potezima od sredine površine. Slika sa salvete će izgledati kao da je slikana rukom, jer će boja pucati potpuno nepravilno, u skladu sa potezima četkice.
Ukoliko ste medijum naneli sunđerom ili valjkom, boju nanosite istim alatom, a ako budete dovoljno vešti, neće se videti nikakvi potezi, boja će biti naneta ravnomerno i ujednačeno, a efekat najpribližniji izgledu 100 godina starom predmetu čija je boja popucala usled zuba vremena.
Što deblji sloj boje nanesete, pukotine će biti veće (to, naravno, nije uvek i neophodno!), a efekat dramatičniji.
Kad ste naneli sloj svetlije boje, osušite je fenom da ubrzate proces. Primetićete da boja puca u samom procesu sušenja, više ili manje, zavisno od debljine sloja i topline koju proizvodi fen. Sačekajte da se potpuno osuši.
To je osnova kraklea. Sledeći korak je nanošenje salvete na predmet, lakiranje.

sat sa anđelimasat-sa-maslinama